Program „Dobry Start” polega na przyznaniu rodzicom co roku świadczenia w wysokości 300 zł raz w roku na uczące się dziecko. Świadczenie przysługiwać będzie, niezależnie od dochodu, na rozpoczynający rok szkolny w szkole dzieci w wieku do ukończenia 20. roku życia lub 24. roku życia w przypadku dzieci niepełnosprawnych. Pierwszym rokiem realizacji programu jest rok 2018 r. i obejmie uczniów rozpoczynających rok szkolny 2018/2019.
Osoby uprawnione do świadczenia z programu „Dobry Start”
Świadczenie dobry start przysługuje zamieszkującym na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej:
obywatelom polskim i cudzoziemcom:
-
rodzicom (matce lub ojcu)
-
opiekunom prawnym lub faktycznym dziecka
-
rodzinom zastępczym
-
osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka
-
dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego oraz dyrektorom regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych.
-
osobom uczącym się.
Świadczenie przysługuje na dziecko lub osobę ucząca się do ukończenia:
-
20 roku życia w roku,
-
24 roku życia w roku – w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności.
Świadczenie dobry start przysługuje także w przypadku:
-
ukończenia 20 roku życia przez dziecko lub osobę uczącą się przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 20 rok życia,
-
ukończenia 24 roku życia przez dziecko lub osobę uczącą się przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 24 rok życia – w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności.
W przypadku, gdy dziecko znajduje się zgodnie z orzeczeniem sądu pod opieką naprzemienną, żyjących w separacji lub rozłączeniu rodziców, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach każde z nich otrzyma połowę przysługującego świadczenia dobry start.
Szkoły, w których rozpoczęcie nauki przez dziecko daje prawo do wsparcia na wyprawkę:
-
szkoła podstawowa i ponadpodstawowa, w tym dotychczasowe gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne,
-
szkoła artystyczna, w której realizowany jest obowiązek szkolny
-
młodzieżowy ośrodek socjoterapii, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy
Świadczenie nie przysługuje na:
-
dziecko odbywające roczne przygotowanie przedszkolne,
-
dziecko, które uczy się w szkole policealnej i szkole dla dorosłych.
-
dziecko które zostało umieszczone w domu pomocy społecznej, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie
W przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej świadczenie dobry start przysługuje wyłącznie odpowiednie rodzinom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka, dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych albo regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych.
Gdzie i jak złożyć wniosek?
Wniosek składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie dobry start. W Gminie Zator realizatorem programu „Dobry Start” będzie Ośrodek Pomocy Społecznej w Zatorze.
Kto może złożyć wniosek?
Wniosek o świadczenie dobry start może złożyć matka lub ojciec dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka oraz osoba ucząca się tj. pełnoletnia osoba ucząca się w szkole, niepozostająca na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem wyrokiem sądowym lub ugodą sądową prawa do alimentów z ich strony.
Ważne! W przypadku pełnoletniej osoby uczącej się w szkole do 20 r.ż. pozostającej na utrzymaniu rodziców wniosek składa rodzic dziecka.
Wnioski o wypłatę świadczenia dobry start” będzie można składać:
-
od 1 lipca do 30 listopada każdego roku drogą elektroniczną za pomocą portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na stronie empatia.mpips.gov.pl. W przypadku składania wniosku elektronicznie należy posiadać tzw. profil zaufany bądź bezpieczny podpis elektroniczny.
-
od 1 sierpnia do 30 listopada będą przyjmowane wnioski składane także drogą tradycyjną (np. podczas osobistej wizyty w ośrodku pomocy społecznej lub drogą pocztową).
Ustalenie prawa i wypłata „świadczenia dobry start”:
Ustalenie prawa do świadczenia dobry start oraz jego wypłata następują na wniosek strony w terminie 2 miesięcy, licząc od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami, przy czym w przypadku wniosków złożonych w lipcu lub sierpniu ustalenie prawa do świadczenia oraz jego wypłata nastąpi nie później niż do dnia 30 września.
Informacja o przyznaniu świadczenia dobry start
Organ właściwy przesyła wnioskodawcy informację o przyznaniu świadczenia dobry start na wskazany we wniosku adres poczty elektronicznej – o ile wnioskodawca wskazał adres poczty elektronicznej.
W przypadku gdy wnioskodawca nie wskazał adresu poczty elektronicznej, wnioskodawca uzyska informacje o przyznaniu świadczenia dobry start w jednostce, w której złożył wniosek.
Nieodebranie informacji o przyznaniu świadczenia dobry start nie wstrzymuje wypłaty tego świadczenia.
Świadczenie „Dobry Start” jest zwolnione od podatku. Nie podlega egzekucji ani wliczeniu do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia.
Wzór wniosku o ustalenie prawa do świadczenia dobry start dostępny jest w zakładce Świadczenia wychowawcze 500+ / pliki do pobrania.